Џенова и в година ќе биде дел од елитата на Италија. Со победата над Верона од 3:0, Горан Пандев и соиграчите ја остварија својата желба.

Сезоната ја завршија на 17 место со 10 победи, 9 нерешени и 19 порази. Горан Пандев оваа сезона за Џенова во Серија А постигна девет голови на 34 натпревари.

За тоа како изгледаше прославата на опстанокот, погледнете во продолжение.