Милан ќе преноќи на првото место на табелата во Серија А, откако славеше на гостувањето кај Болоња со 4:2 во натпревар на кој домаќинот заработи два директни црвени картони.

Во првото полувреме, Леао го отвори резултатот, асистентираше Ибрахимовиќ. На ова следуваше црвениот картон на Соумаоро а Каларбтија зголеми на 2:0.

Во второто полувреме Автогол на Ибрахимовиќ во 49 минута, Бароу израмни на 2:2по што Сориано доби директен црвен картон.

Бенасер со еврогол повторно му донесе предност на Милан во 84 минута а конечниуте 2:4 ги постави Ибрахимовиќ во 90 минута.

Standings provided by SofaScore LiveScore