Манчестер Јунајтед го елиминираше Брајтон со 3:0 во осминафиналето во Лига Купот на Англија.

Пол Погба го постигна голот на мечот а стрелци беа уште и Мектоминеј и Мата.

Пласман во четвртфиналето обезбеди и Евертон по триумфот над Вест хем од 4:1. Калвелт постигна хет-трик, прецизен беше и Ричарлисон.