Европскиот сон за групна фаза во Лигата на шампионите на Црвена Звезда доведен пред сериозен испит, тимот од Белград на гостински терен беше поразен од Каират со 2:1.

Тимот од Казахстан беше подобар од европски амбициозната Црвенза Звезда оваа сезона во првиот меч од квалификациите.

Водство по 24 минути за домаќините од Алмати донесе Канте, овој резултат беше конечен и на полувремето.

Во второто полувреме по еден гол на двете страни. Црвена Звезда израмни во 57-та минута со автоголот на Микановиќ.

Конечние 2:1 ги постави Бањак во 79-тата минута.