Аргентина не успеа да слави против Чиле во воведното коло од Копа Америка, мечот заврши 1:1.

Меси постигна фантастичен гол од слободен удар во 33 минута и го прослави во стилот на Марадона. Израмни Варгас во 57 минута.

На вториот натпревар Парагвај славеше поротив Боливија со 3:1.