Фудбалерите на Атлетик Билбао по само четири минути играа имаат водство на гостувањето кај Ваљадолид.

Стрелец на голот за „баскијците“ беше Унаи Лопез кој со спектакуларен слободен удар од 25.метри ја „искина“ мрежата на домаќините.