Џеферсон Фарфан со гол и асистенција го предводеше Перу до победата над Боливија од 3:1 во второто коло од групата А на Копа Америка.

БОливијците поведоа преку Мартинс од пенал но до полувремето Перу израмни со реализацијата на Гуереро во 45 минута. Во второто полувреме Фарфан постигна гол во 55 минута а во 96 му асистираше на Флорес за конечни 3:1 за Перу.

Во следното коло Перу ќе игра со Бразил.