Феенорд успеа да го совлада Порто на домашен терен со 2:0 во 2 коло од групната фаза во Лига Европа. Торнтстра и Карсдорн го совладаа Марчесин за прва победа во Европа за екипата од Холандија.

Рома ремизираше на гостувањето кај Волфсбергер 1:1 а прими неверојатен гол од далечина. „Римската Волчица“ поведе преку Спинзацола во 27 минута а домаќнинот се реваншираше со мастралниот Лиендл во 51 минута.

 

Манчестер Јунајтед одигра уште еден катастрофален натпревар откако освои само бод на гостувањето кај Аз Алкмар (0:0) иако домаќинот имаше реална шанса за победа но во тоа го спречи Де Геа.

Од останатите натпревари од терминот од 18:55 ги издвојуваме:

Бешикташ – Вулверхеммптон 1:1

ЦСКА Мосва – Еспањол 0:2

Ференсварош – Лудогорец 0:3

Јанг Бојс – Ренџерс 2:1