Атлетико Мадрид го совлада Бетис со 3:0 (1:0), во натпреварот од 12. коло на шпанската Ла Лига.

По две нерешени нерешени средби, Атлетико Мадрид стигна до победата.

Стрелец на водечкиот гол беше Јаник Караско во 26. минута.

Во 63. минута Пецела си постигна автогол, а домаќинот ја удвои предноста.

Точка на натпреварот стави најскапиот фудбалер во историјата на клубот Жоао Феликс.

Португалецот влезе во 71. минута и постигна гол по осум месеци во 80. минута.