И покрај многу поголемите очекувања екипите на Атлетико Мадрид и Атлетик Билбао одиграа дерби без голови.

А овој меч го одбележа и еден од најдобрите играчи на шампионот на Шпанија. Жоао Феликс кој овој меч го започна од клупата за резерви, а во игра по 60 минути игра, но на теренот мина само 18 минута, откако со лакт неспортски удри противнички играч по лицето и доби исклучување.

Но, црвениот картон сега и не толкав проблем за Симеоне, друго е она што го загрижува Диего Симеоне. Наводно, откако поцрвенел, Феликс на главниот судија Манзан му кажал дека е луд, за што може да добие казна од четири до 12 натпревари.