Манчестер Јунајтед го елиминира Ливерпул од ФА Купот со триумф од 3-2, решавачки беше голот на Бруно Фернандеш во 78 минута.

Натпреварот донесе многу возбудувања, пет гола, пресврт победа на Јунајтед. Први поведоа гостие со голот на Салах во 18 минута, следуваа два гола на Јунајтед преку Гринвуд и Рашфрод за 2-1.

Ливерпул израмни со погодокот на Салах, кој го зпаиша вториот гол,  победата за Јунајтед на маестрален начин ја донесе Фернандеш во 78 минута со неверојатен гол од слободен удар.

Јунајтед во осминафиналето ќе се сретне со Вест Хем.