Фудбалската јавност во Финска има голема причина за радост. За прв пат во историјата на земјата, изборен е пласман на континентален собир.

Ова доаѓа по денешната победа на Финска над Лихтејнштајн од 3:0 со головите на Туоминен и на Пуки.

Финска по девет одиграни натпревари е на второт место во групата Ј и има 18 бода, седум повеќе од третопласираната Грција.