Со головите на БОнавентура и на Влаховиќ, Фиорентина го совлада Кротоне со 2:1 во 19 коло од Серија А.

„Виолетовите“ по првиот дел имаа 2:0, Сими намали на 2:1 во 66 минута.

За Фиорентина ова беше втора победа на последните пет натпреари во Калчо лигата, за Кротоне 13 овосезонски пораз.

Standings provided by SofaScore LiveScore