Фудбалерите на Венеција славеа дома против Фиорентина 1: 0, во последниот натпревар од осмото коло во Серија А.

Единствениот гол за новакот го постигна Матија Арама во 36. минута.

Не му беше тешко да ја фрли топката во мрежата, бидејќи во ситуација „два на еден“, неговиот соиграч Том Анри одлучи да му ја подаде , и остана само реализацијата.

Acакомо Бонавентура и Алфред Данкан ја пропуштија можноста да постигнат гол за израмнување.

Работата на виолетовите во финишот беше уште потешка, бидејќи Рикардо Сотил заработи втор жолт картон во 77. минута.

Венеција сега е 15 -та со осум бода, додека Фиорентина е 8 -ма со 12.