Фиорентина победи на гостувањето кај Болоња со 3:2 во натпревар од 16 коло во Серија А и со ова остана на петото место на табелата.

Влаховиќ беше стрелец за третиот гол на гостите од пенал во 67 минута за водство од 3:1, домаќините намалија во 83 минута а имаа шанса и за реми, но не ја искористија доминацијата во завршницата.

Standings provided by SofaScore LiveScore