Шестото коло од Серија А донесе нов гол на Душан Влаховиќ во елитниот италијански фудбалски ранг.

Неговата Фиорентина славеше триумф на гостувањето во Удине со резултат 1: 0 , а херој е Влаховиќ кој стигна до четвртиот гол сезонава.

Српскиот напаѓач беше стрелец од пенал во 16. минута со испраќање на голманот на „зебрите“ на едната страна, а топката на другата страна.

Синиша Михајловиќ од Болоња забележа нов пораз, овојпат на гости кај Емполи – 3: 2 (2:1).

Во преостанатиот натпревар, Сасуоло со голема мака ја оправда улогата на фаворит против Салернитана и славеше 1: 0 (0: 0) со голот на Доменико Берарди во 53. минута.