Фудбалерите на Фиорентина со победа ја завршија оваа сезона во Серија А, откако славе на гостувањето кај Спал со 3:1.

Данкан ја најави победата на гостинот во 30 минута по додавањето од Киеза.

Домаќините израмнија преку Д`Алесандро во 39 минута, асистент беше Валоти.

На 2:1 зголеми Куаме во 89 минута, а конечните 3:1 беа дело на Пулгар од пенал во 93 минута.

Фиорентиан оваа сезона ја заврши со 12 победи и 13 нерешени и порази. Спал во следната сезона ќе игра во Серија Б.

Standings provided by SofaScore LiveScore