Манчестер Сити дополнително се доближи до освојувањето на тронот во Премиер лигата со победата кај Астон Вила со пресврт од 2:1 во 32 коло.

Астон Вила поведе по само една минута игра преки МекГин по асистенцијата на Воткинс.

Фил Фоден израмни во 22 минута по додавањето на Бернардо Силва. Родри ги постави конечните 2:1 во 40 минута, асистираше Бернанрдо Силва.

 

Standings provided by SofaScore LiveScore