Фудбалерите на Фортуна Диселдорф се израдуваа над голема победа над Шалке откако славе со 2:1 со пресврт во 28 коло од Бундес лигата.

Шалке поведе преку Мекени во 53 минута, на ова следуваше брз одговор од домаќинот преку Хернинг во 63 минута и Караман во 68 минута.

Хофенхајм го совлада Келн со 3:1 и се приближи до шестото место на табелата кое води во Европа.

На останатите два натпревари Аугзбург и Падерборн ремизираа без голови а Унион Берлин и Мајнд одиграа 1:1.