Арсенал го совлада Портсмут и стана првиот четврт-финалист во англискиот ФА Куп.

Овој пат „Топџиите“ не дозволија нова бламажа и, иако настапија со подмладен тим, извојуваа сигурна победа од 2:0.

Првиот гол за Арсенал го постигна Сократис во судиското надополнување на првото полувреме. Конечните 2:0 ги завери Едвард Нкети во 51. минута.

Арсенал во 16. минута остана без Тореира, кој се повреди и беше на носила изнесен од теренот.

Головите:

 

.