По пауза од четири натпревари во низа во сите конкуренции, фудбалерите на Фрајбург успеаа да ја совладаат Борусија Менхенгладбах со 1:0.

Натпреварот од 30 коло од Бундес лигата донесе еден гол и изненадувачка победа за тимот кој пред почетокот на мечот најави дека освојување на еден бод ќе биде успех.

Единсвениот гол на пресметката на „Шварцалд Арената“ беше дело на Петерсен во 58 минута. Гостите игра со игра помалку по исклучувањето на Плеа во 68 минута.

Во следното коло Борусија Менхенгладбах ќе гостува кај Баерн Минехн додека Фрајбург кај Волфзбург.