Аугзбург и Келн одиграа 1:1 во натпревар од 30 коло од Бундес лигата. Домаќините имаа шанса за водство во првото полувреме, но Флориан не резализираше од белата точка.

Во второто полувреме, Модесете искористи додавање од Јакопс и реазлираше за водство на Келн во 85 минута.

Три минути потоа, Макс израмни на 1:1 и го постави конечниот резултат.

Келн во следното коло ќе го дочека тимот на Унион Берлин кој денеска освои бод против Шалке, додека Аугзбург ќе му гостува на Мајнц.