Германскиот фудбалер Макс Крузе ја запроси девојката Дилара за време на интервју по неделниот натпревар на Олимпискиот турнир во фудбал.

Крузе го зеде микрофонот од новинар од телевизиската станица АРД, покажа маица со натпис и клекна по победата против Саудиска Арабија.

„Ние сме заедно неколку месеци, всушност една година“, рече тој, насмеан и надевајќи се дека девојчето го гледаше од Германија. „Ако можеш да го прочиташ ова, сакам да те прашам дали ќе се омажиш за мене.

Крузе, напаѓачот на Унијата од Берлин, првично планираше да ја запроси девојката откако постигна гол во Токио, но не беше сигурен дали ќе може да постигне гол.