Паркер најави и оствари, Фулам успеа да го победи Лестер со 2:1 во натпреварот од 10 коло во Премер лигата.

Ова не го очекува Роџерс кој безмалку секоја акција ја помина со нервозен коментар на клупата на поранешниот првак на Англија.

Лукамн и Кавалеро го матираа Шмахјел во првото полувреме и го најавија чудото на „Кинг Пауер“.

Во вториот дел Лестер намали на 2:1 со голот на Барнс во 86 минута.

Ова за Фулам беше само втора овосезонска победа во Премиер лигата додека за Лестер, четврти пораз.