Најдобриот тенисер на светот, Новак Ѓоковиќ ја брани титулата на УС Опен, во првото коло се среќава со Роберто Карбаљес Баен.

При доаѓањето на теренот на загревање, Ѓоковиќ пречекан како вистински „крал“ на последниот Грен слем турнир.