ПСЖ и Нејмар не се во „љубов“ навивачите го навредуваат поради тоа што сакаше  и сеуште сака да си замине, сепак по мечот со Стразбур мораа да му се поклонат.

Нејмар со фантастичен потег постигна прекрасен гол против Стразбур во последните секинди од мечот и му донесе три бода на ПСЖ.