Славниот Хартс по една година се враќаа во шкотската Премиер лига, откако лани испаднаа.

Клубот Единбург испадна откако клубовите изгласаа за позициите на табелата да одлучува просекот на освоени бодови до моментот на прекинувањето на првенството поради коронавирусот. Во Хартс тоа го доживеаја како голема неправда и одлучија да пробаат веднаш да се вратат во елитата.

Минатиот викенд го победија Инвернес и така го освоија шкотскиот Чемпионшип, со што изборија пласман во најсилната лига во Шкотска. По натпреварот следеше една од најбизарните прослави при доделување на трофеј.

Играчите на Хартс ја бојкотираа прославата, а единствено капитенот Стивен Нејсмит го допре трофејот и тоа едвај.