Кристал Палас со 1-2 го совлада Брајтон на гости, два гола за гостите, п оеден во првиот и вториот дел, Матета постигна гол со потег кој се прераскажува.

Матета во 28 минута го доведе Кристал Палас во водство, потоа израмни Велтман во 55 минута за Брајтон, но гостите со голот на Бентеке во 95 минута стигнаа до триумф.

Голот на Матета е навистина неверојатен, Кристал Палас има 32 бода на 13 место, Брајтон остана на досегашните 26 на 16 позиција.