Македонскиот репрезентативец, Крсте Велкоски учествуваше со гол во победата на Сараево против Вележ во дербито на Првата лига во БиХ.

Сараево победи на гости во Мостоар кај Вележ со 2-1, Велкоски погоди во 13 минута за водство од 1-0. Сараево п ооваа победа останува лидер во БиХ со 35 бода пред Железничар кој има 32 и натпревар помалку.