На натпревар од првенството во Холандија е постигнат ремек-дело гол, со петица а го реализираше играч на Гронинген на мечот со АЗ Алкмар.

Сирил Нгонг со потег кој се прераскажува во Холандија, запиша гол во 21 минута со маестрален потег, ова ретко се гледа, навивачите на клубот се надеваат дека тој ќе го има најубавиот гол сезонава во Европа.