Интер со прекрасниот гол на Ериксен во 97 минута го победи Милан и обезбеди полуфинале во Купот на Италија, иако Данецот беше пред заминување од Милано, сега Антонио Конте не сака да се откаже од неговите услуги.

Според последните информации од Италија, Конте е решен по овој гол на Ериксен да го задржи Данецот.

„Работиме со Ериксен, нашата желба е тој да биде замената за Брозовиќ, потребен ни е бидејќи немаме друг таков играч во тимот кој ќе одговори на барањата во нашата игра. Мислам дека овој гол ќе му ја врати самодовербата“, изјави Конте.