Репрезентацијата на Чешка победи на првиот меч од  Евроското првенство во групата Д со  на „Хампден парк“ против домаќинот Шкотска од 2:0.

Патрик Шик беше апсолутен херој на чешката репрезентација со постигнати два гола, од кои оној вториот беше вистинско ремек дело.

Овој гол на Шик се прераскажува на ЕУРО: