Нигерија со победа го започна овогодинешниот настап на Афиканскиот Куп на Нации. Со голот на Игало во 77 минута успеа да го победи Буринди со 1:0 и со ова да ја оправда фаворитската улога во воведното коло од групата Б.

Во оваа конкуренција вечерва ќе играат и Гвинеја против Мадагаскар. Во следното второ коло Нигерија ќе истрча против Гвинеја.