Фудбалерите на Лацио по пауза од 13 години повторно ќе бидат дел од Лигата на шампионите на УЕФА. Вечерва во Рим гостува Борусија Дортмунд.

Европската фудбалска асоцијација ги издвои најубавите голови на Лацио постигнати во ЛШ меѓу кои се наоѓа и оној на Горан Пандев против Реал Мадрид во сезоната 2007/2008.