Аугсбург го победи Мајнц на гости со 1-0, решавачки беше голот на Нидерлехнер уште во првата минута од средбата.

Со оваа победа, Аугсбург на контото додаде нови 3 бода со кои има 35 и се наоѓа на  13 позиција на табелатаво Бундеслигата. Мајнц сега е на 15 место со 31 бод по овој пораз.