Фудбалерите на Баер Минхен се израдуваа на триумф, 23 оваа сезона во Бундес лигата откако го совладаа составот на Борусија Менхенгладбах со 2:1 во 31 коло од Бундес лигата.

Домаќините поведоа со голот на Зирке во 26 минута, но гостинот возврати преку Зирке во 26 минута.

Конечните 2:1 беа дело на Горецка во 86 минута, асистент на голот беше Павард.