Баерн Минхен го победи Милан со 1:0 на пријателскито натпревар кој се играше во рамките на „Интернационалниот куп на шампиони“ во САД.

Единствениот гол на мечот го постигна Горецка пред самиот крај на првото полувреме. За одбележување е дебито во дресот на Милан на синот на Паоло Малдини, Даниел Малдини кој доби шанса во почетниот состав а потоа беше заменет од Куртоне во 58 минута.

За Баерн Минхен ова беше втора победа на овој турнир во третиот натпревар, за Милан пак прв контролен дуел во подготвителниот период.