11 гола на двата меча од Лигата на шампионите кои беа на програмата од 19 часот денеска. Во двата подобри беа гостите.

Манчестер Сити успеа д стигне до победа со 1:5, на гостувањеот кај Клуб Бриж. Граѓаните дојдоа во водство со голот на Жоао Кансело во 30-тата минута, на 0:2 зголеми Ријад Марез во 43-тата минута од пенал. Кајл Вокер во 53-тата минута погоди за 0:3, Кол Палмер згоелеми на четири разила во 67-та минута. Во 81-та Ханс Ванакен намали на 1:4 постигнувајќи го почесниог гол за домаќините. Конечните 1:5 ги постави Марез во 84-та минута.

Спортинг Лисабон успеа да стигне до победа на гости кај Бешикташ со 1:4. За домќините стрелаа Коатес два пати, Сарабија од пенал и Паулињо, додека голот за Бешикташ кој значеше израмнување го постигна Кајл Ларин.