Горан Пандев со гол во 43 минута и донесе победа на Џенова против Калјари во борбата за опстанок во калчо лигата.

Капитенот на македонската репрезентација влезе во игра во 39 минута, четири мунути подоцна погоди за водство и победа на својот тим.За Пандев ова беше петти гол сезонава во дресот на Џенова која ја продлжува борбата з аопстанок во лигата.

Џенова по 23 средби во Серија А се наоѓа на 18 место со 19 бода и ја продлжува борбата з аопстанок.