Манчестер Сити го победи Порто со 3-1, гостите поведоа но застанаа, екипата од Англија со два гола во вториот дел стигна до триумф со пресврт.

Порто поведе со голот на  Диаз, во првото полувреме Агуеро израмни за Манчестер Сити. Во второто полувреме Гундоган ја најави победата на „граѓаните“ со екстра гол од слободен удар, триумфот го потврди Торес.

Во оваа група Ц, Олимпијакос го победи Олимпик Марсеј со 1-0.