Баерн Минхен и Борусија Дортмунд го одиграа првиот дел од дербито во 24 коло, резултатот е 2-2, два гола постигна Ерлинг Халанд и тоа за само 7 минути, н одоби одговор од Левандовски кој исто така се запиша два пати во листата на стрелците..

Халанд погоди во 2 и 9 минута, Левандовски намали на 1-2 во 27 минута, а израмни во 44 од првиот дел, што е конечен резултат по првите 45 минути.

Норвежанецот  игра фантастично, првиот гол е прекрасен а потоа постигна и уште еден.