Борусија Дортмунд славеше на гостувањето кај Херта со 5:2 во натпревар од 8 коло во Бундес лигата.

Домаќините поведоа преки Чуља во 33 минута.

Во второто полувреме Халанд постигна четири од петте гола за гостите за убедлива победа и враќање на второто место на табелата.