Ерлинг Халанд  два пати погоди проитв  Клуб Бриж и стана играчот кој најбрзо успеал да постигна 15 гола во Лигата на шампиони.

Младиот Халанд е машина за голови, руши рекорди, испиша историја, тој е играчот кој на 12 натпревари постигна 15 голови и го надмина Руд ван Нистелрој и Роберто Солдадо, кои запишаа по 15 гола но на 19 натпревари.