Капитенот на Ајнтрахт, Давид Абрахам доби црвен картон во финишот на средбата со Фрајбург откако го удри тренерот на противничката екипа Кристијан Стрејх.

По овој инцидент настана вистински хаос на натпреварот на кој повеќе играчи од двете екипи имаа директен контакт, тепачката донесе три црвени картони.