Даниеле Де Роси  ја прифати понудата да се пресели во Бока Јуниорс. Тој кариерата ќе ја продолжи во Аргентина а  неговата популарност го покажува пречекот кој му го приредија навивачите на Бока во Буенос Аирес.

Де Роси се прослави во дресот на Рома каде ја мина целата кариера а дебитираше за екипата од Рим во 2001 година.