Во Ла Лига се игра вториот натпревар од рестартот на сезоната, Хетафе го пречекува тимот на Гранада и успеа да поведе по 20 минути игра со голот на Давид Тимор.

Убавата акција на упорните играчи на Хетафе со гол ја круниса Тимор, шутираше неодранливо во 20 минута.