Холандија дојде и до втората победа на ЕУРО откако вечерва во Амстердам ја совлада Австрија со 2:0.

Депај од пенал во првиот дел, и Думфрис во вториот дел ја донесоа победата на Холанѓаните со која се пласираа во 1/8 финалето.

Сега останува само да го одиграат дуелот со Македонија во понеделник, и да го чекаат противникот во 1/8 финалето. Австрија, пак, во директен дуел со Холандија ќе решаваат за патникот во следната фаза. На крајот може и двете да се пласираат.