Хрватска и Чешка одиграа нерешено 1-1, натпревар од Д- групата на континеталниот шампионат. Резултат ги искачи репрезентативците на Чешка на првото место во групата со четири бода, Хрватска го освои првиот на ЕП.

Чешка поведе со гол од пенал, сомнителна и  контроверзна ситуација, Ловрен со лакт го удри Шик, по сугестија од ВАР собата, беше досуден пенал кој во 37 минута го реализира Шик.

Хрватска израмни преку Перишиќ по само две минути игра во вториот дел.