Репрезентацијата на Хрватска непријатно ги изненади своите навивачи и одигра само 2: 2 на домашен терен против Словачка во квалификациите за Светското првенство во Катар.

На тој начин, Хрватите и го препуштија првото место на Русија, која сега има два бода повеќе и судбина во нивните раце.

Хранц стрелаше за Словаците за предност од 1-0 , израмни Крамариќ , Хараслин пред крајот на првиот дел донесе повторно предност за Словаците а конечните 2-2 ги постави Лука Модриќ

Ова го искористи Русија, која ја победи Словенија на гости со 2: 1 голови на Дивејев и Џикија во 28 -та и 32 -та минута, а стрелец за Словенија беше Иличиќ во 40 -та.