Велс и Хрватска ремизираа 1:1 на стадионот во Кардиф, во 7 коло од евроквалификациите и со ова „коцкестите“ го задржија првото место на табелата со 14 бодови во Е конкуренцијата.

Власиќ го отвори резултатот во 9 минута по асистеницјата на Петковиќ а на ова домаќинот одговори преку Герет Бејл во судиското продолжение од првото полувреме.

Велшаните имат осум вода по чест одиграни натпревари и сеуште имаат реални шанси за пласман на ЕП но до крајот на квалификациите не им се дозволени киксови.

 

Во следното коло, Хрватска ќе ја дочека Словачка а Велс е домаќин на Унгарија.